Už pred 2200 rokmi Eratostenes zmeral obvod Zeme !
Keď sa ešte mesto Asuán volalo Syéné, bolo to asi pred 2200 rokmi, grécky matematik Eratostenes prišiel na to ako sa dá vypočítať obvod Zeme. Už vtedy tvrdil, že Zem je guľatá, hoci ešte v stredoveku (a to bolo asi o 1700 rokov neskôr) v to takmer neverili. Dopočul sa, že v blízkosti Syéné v deň letného slnovratu zvislé múry a stĺpy nevrhajú tieň, pretože Slnko je kolmo nad nimi. V Alexandrii, kde Eratostenes žil, však v ten istý deň tiene pozorovať mohol. Alexandria leží približne na tom istom poludníku ako Asuán. Treba ešte pripomenúť, že Eratostenes poznal vzdialenosť oboch miest – v starých jednotkách to bolo asi 5000 stadií, pričom jeden stadion je 184,3 m. Ako toto všetko Eratostenes využil aby určil obvod Zeme ?
Svojím pomocníkom nechal v Syéné každý deň merať tieň a podľa toho zistil ktorý deň je tu Slnko najvyššie. V ten deň napoludnie zmeral v Alexandrii dĺžku tieňa kolmo stojacej tyče, ktorú mal pravdaže tiež odmeranú. Pomocou týchto údajov vypočítal uhol , ktorý zvierali slnečné lúče a tyč. V ten deň to bolo 7° 12´. Ak si predstavíme, že cez obe mestá prechádzajú priamky, ktoré vedú stredom Zeme, bude teda i tam uhol 7° 12´. Pretože uhol 360° je práve 50-násobok tohto uhla, aj obvod Zeme musí byť 50-násobkom vzdialenosti medzi Alexandriou a Syéné. Eratostenes vypočítal, že obvod Zeme je 250 000 stadií. A to bolo pred viac ako 2200 rokmi – nie je to veľkolepé ?
Obdivuhodný nie je len jeho nápad ako odmerať obvod Zeme, ale i presnosť jeho merania. Eratostenova hodnota sa líší asi len o 6000 km od presnej hodnoty, ktorú poznáme vďaka moderným meracím prístrojom. Text prevzatý zo stránky: tanika.sk